Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Jak wejść do BIOSa?

13 marca, 2024 Jak wejść do BIOSa?

BIOS, czyli Basic Input Output System, to jedno z najważniejszych narzędzi każdego komputera, zarówno stacjonarnego, jak i laptopa. Pozwala na konfigurację podstawowych ustawień sprzętowych maszyny. W tym artykule dowiesz się, jak wejść do BIOSa i jak prawidłowo go skonfigurować.

Podstawowe informacje o BIOSie

BIOS to rodzaj firmware’u, który jest preinstalowany na płycie głównej komputera przez producenta sprzętu. Jest to pierwsza rzecz, która uruchamia się po włączeniu komputera. BIOS służy do inicjalizacji sprzętu w komputerze, a następnie przekazuje kontrolę nad systemem operacyjnym.

Integralną częścią BIOSu jest POST (Power-On Self-Test). Sprawdza on integralność i działanie podstawowych komponentów sprzętowych, takich jak procesor, pamięć RAM czy karta graficzna. W przypadku wykrycia jakiejkolwiek awarii, BIOS wyda sygnał dźwiękowy, a na ekranie pokaże się stosowny komunikat.

Po prawidłowym przejściu POST, BIOS inicjuje proces bootowania, czyli uruchamiania systemu operacyjnego. BIOS przeszukuje dostępne urządzenia (dysk twardy, napęd CD/DVD, pendrive, sieć lokalna) w poszukiwaniu nośnika z systemem operacyjnym.

Dostęp do BIOSu jest również niezbędny przy instalacji nowego systemu operacyjnego, wymianie podzespołów czy podkręcaniu sprzętu. Aby bezproblemowo korzystać z BIOSu, warto znać jego podstawowe opcje oraz wiedzieć, jak do niego wejść.

Jak wejść do BIOSa na komputerze stacjonarnym?

Wbrew pozorom, wejście do BIOSu na komputerze stacjonarnym nie jest skomplikowanym procesem. Poniżej przedstawiamy najczęściej używane kroki, które mogą nieco różnić się w zależności od producenta płyty głównej.

  1. Włącz czy restartuj komputer.
  2. Zwróć uwagę na ekran, na którym powinno pojawić się logo producenta płyty głównej.
  3. W momencie pojawienia się loga należy wcisnąć odpowiedni przycisk. Najczęściej jest to jedna z klawiszy: DELETE, F1, F2, F10, F12. Przycisk zależy od producenta sprzętu.
  4. Po naciśnięciu odpowiedniego klawisza powinien się otworzyć ekran BIOSu.

Pamiętaj, że czas reakcji na naciśnięcie klawisza jest bardzo krótki, zaledwie parę sekund. Jeśli nie zdążysz, komputer przystąpi do bootowania systemu operacyjnego. Nie przejmuj się jednak, zawsze możesz zrestartować komputer i ponowić próbę.

Jak wejść do BIOSa na laptopie?

Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, wejście do BIOSu na laptopie jest intuicyjne i raczej proste. Procesy różnią się jednak nieco w zależności od producenta sprzętu, dlatego poniżej przedstawimy najczęstszy scenariusz.

  1. Włącz czy restartuj laptopa.
  2. Pojawi się ekran startowy producenta laptopa z kilkoma opcjami.
  3. Naciśnij odpowiedni przycisk (najczęściej jest to F2, F10 czy F12, aczkolwiek może to być również klawisz DEL).
  4. Po naciśnięciu klawisza powinien otworzyć się ekran BIOSu.

Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, okienko na wejście do BIOSu ma zazwyczaj krótki czas reakcji. Zawsze możesz zrestartować laptopa i spróbować jeszcze raz, jeżeli ci się nie powiedzie.

Aktualizacja BIOSu to jedno z najważniejszych zadań dla zapewnienia stabilności i wydajności systemu. Pamiętaj jednak, że niewłaściwe zmiany w ustawieniach BIOSu mogą prowadzić do poważnych problemów z działaniem komputera. Dlatego zawsze należy mieć na uwadze, co się robi i, jeśli nie jesteś pewien, warto skonsultować się z informatykiem.

Redakcja gridwise.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów z różnych dziedzin technologii i informatyki, którzy każdego dnia dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Naszym celem jest dostarczanie aktualnych informacji, przystępnych analiz oraz praktycznych porad dotyczących najnowszych trendów w branży IT, innowacyjnych technologii, internetu, komputerów i sprzętu, a także RTV i AGD.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

iPhone 13 Pro z drugiej ręki
Co to jest kod qr i do czego służy?
Co to jest adres ip i do czego służy?

Jesteś zainteresowany reklamą?