Strona główna
Urządzenia
Tutaj jesteś

Jak wyłączyć komputer klawiaturą?

13 marca, 2024 Jak wyłączyć komputer klawiaturą?

Wyłączanie komputera to codzienna czynność, z jaką zetknął się każdy z nas. Czy wiesz jednak, że jesteś w stanie zakończyć pracę systemu bez użycia myszki, jedynie klawiszami na twojej klawiaturze? Ten artykuł pokaże ci, jak to zrobić krok po kroku.

Jak wyłączyć komputer klawiaturą?

Wyłączenie komputera możliwe jest dzięki kombinacji różnych klawiszy na twojej klawiaturze. Oczywiście, proces ten może zależeć od systemu operacyjnego, z którego korzystasz. W systemach rodziny Windows sprawa jest stosunkowo prosta i składa się zazwyczaj w przyciśnięciu jednej, góra dwóch kombinacji klawiszy.

Podstawowy sposób to użycie kombinacji klawiszy Alt+F4, co powinno otworzyć okno, które umożliwi wyłączenie, zrestartowanie bądź uśpienie systemu. Aby jednoznacznie wybrać akcję wyłączenia, wystarczy poruszać się strzałkami na klawiaturze do momentu zaznaczenia odpowiedniej opcji, a następnie wciśnięcie klawisza 'Enter’.

Przycisk wyłączania systemu operacyjnego

Mimo że większość z nas korzysta z myszki do nawigacji po systemie operacyjnym, istnieje również możliwość poruszania się po pulpicie i menu start za pomocą klawiszy kierunkowych. Dzięki temu możemy dotrzeć do menu, w którym znajduje się przycisk wyłączania systemu.

Jeśli korzystasz z systemu Windows 10, 8 czy 7, klawiaturą dotrzesz do menu wyłączania, naciskając klawisz 'Windows’, który otworzy menu start. Następnie, odpowiednio korzystając ze strzałek, możesz przesunąć zaznaczenie na przycisk wyłączania, a całość potwierdzić, wciskając 'Enter’.

Większość najnowszych laptopów umożliwia także szybsze wyłączenie systemu poprzez przytrzymanie przycisku zasilania. Oczywiście, jest to zależne od konfiguracji energii w systemie operacyjnym, którą można dostosować do swoich preferencji.

Alternatywne sposoby wyłączania komputera

Są też inne, mniej konwencjonalne sposoby, które pozwalają na wyłączenie komputera za pomocą klawiatury. Chociaż mogą one nie być tak powszechne, mogą okazać się przydatne w różnych sytuacjach. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Jednym z nich jest wykorzystanie okna dialogowego 'Uruchom’. Możemy je otworzyć za pomocą kombinacji klawiszy 'Windows’ + 'R’. W otwartym oknie wpisujemy 'shutdown -s’ i zatwierdzamy 'Enter’. Po chwili komputer powinien rozpocząć procedurę wyłączania.

Pomocne może być także użycie wiersza poleceń. Aby go uruchomić, wystarczy wpisać 'cmd’ w oknie dialogowym 'Uruchom’, a następnie uruchomić odpowiednie polecenie. Komenda 'shutdown /s /t 0′ natychmiast wyłącza komputer.

Wreszcie, warto pamiętać, że do wyłączania komputera można też wykorzystać menedżer zadań, który uruchomimy za pomocą kombinacji 'Ctrl’+’Shift’+’Esc’. W zakładce 'Plik’ znajduje się opcja 'Wyłącz’, która po zatwierdzeniu 'Enter’, zakończy pracę systemu.

Wyłączanie komputera klawiaturą to umiejętność, którą warto posiadać. Oprócz oszczędności czasu, pozwala również zachować komfort pracy, gdy np. myszka odmówi posłuszeństwa. Czy zdecydujesz się jednak na 'Alt’ + 'F4′, 'Windows’ + 'R’, czy inną metodę, pamiętaj, że opanowanie tych skrótów na pewno przyniesie Ci korzyści.

Redakcja gridwise.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów z różnych dziedzin technologii i informatyki, którzy każdego dnia dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Naszym celem jest dostarczanie aktualnych informacji, przystępnych analiz oraz praktycznych porad dotyczących najnowszych trendów w branży IT, innowacyjnych technologii, internetu, komputerów i sprzętu, a także RTV i AGD.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak podłączyć tablet graficzny do telefonu?
Tablet graficzny do rysowania dla dzieci
Ile kosztuje tablet graficzny? Jakie powinien mieć cechy?

Jesteś zainteresowany reklamą?