Strona główna
RTV i AGD
Tutaj jesteś

Jak wyczyścić pralkę octem?

5 kwietnia, 2024 Jak wyczyścić pralkę octem?

Pralka to urządzenie, którego prawidłowe funkcjonowanie zależy w dużej mierze od regularnej konserwacji i czyszczenia. Praktycznym i niedrogim środkiem, który może zdziałać cuda w naszej pralce, jest ocet. Jak jednak wyczyścić pralkę octem? O tym będzie poniższy artykuł.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Skuteczność octu w czyszczeniu i odkażaniu powierzchni jest powszechnie znana. Poza klasycznym zastosowaniem w kuchni, wielu z nas wykorzystuje ocet do prania bielizny, pozwala on bowiem usunąć nieprzyjemne zapachy oraz zmiękcza wodę. Tymczasem okazuje się, że ocet stanowi także świetny środek do czyszczenia pralki.

Nieprzyjemny zapach, szary nalot na bębnie, czy nieprawidłowe działanie pralki to sygnały, które powinny na nas zadziałać jak czerwona lampka. Wszystko wskazuje na to, że pralka potrzebuje czyszczenia i oto wpada w grę nasz ocet.

Stosowanie octu do czyszczenia pralki nie jest skomplikowane i nie wymaga dużego nakładu czasu. Wystarczy kilka prostych kroków, aby nasza pralka znowu była czysta i pachnąca.

Przygotowanie pralki do czyszczenia

Zanim zaczniemy czyszczenie pralki octem, warto dokonać kilka wstępnych kroków. Przede wszystkim warto oczyścić filtr pralki. Zalegające tam drobiny i resztki mogą bowiem zatkać filtr i na dłuższą metę uszkodzić pralkę.

Aby to zrobić, należy otworzyć klapkę filtra, zlokalizowaną najczęściej w dolnej części pralki, następnie przygotować wiadro lub miskę na wypływającą wodę i delikatnie odkręcić filtr.

Następnie należy go dokładnie wyczyścić, wykorzystując choćby starą szczoteczkę do zębów. Po tej czynności warto zrobić pranie czysto wodne, aby usunąć pozostałe resztki z filtra.

Czyszczenie pralki octem

Do czyszczenia pralki octem możemy użyć octu spirytusowego lub winnego, nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze, aby ocet był naturalny, niezawierający dodatków czy aromatów.

Na początku warto oczyścić powierzchnię pralki za pomocą wilgotnej ściereczki nasączonej octem. Należy pamiętać o gumowych uszczelkach, w których często zbierają się resztki proszku i zalega brud.

Po wyczyszczeniu zewnętrznej części pralki, przyszedł czas na bęben. Możemy go wyczyścić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie cyklu namaczania z octem. Należy wlać około 2 litrów octu do bębna pralki, następnie uruchomić program prania z funkcją namaczania. Taki proces 'moczenia’ w occie pozwoli na dokładne rozpuszczenie zabrudzeń i osadów.

Drugi sposób to przeprowadzenie standardowego cyklu prania, na najwyższym możliwym stopniu – tzw. czyszczenie 'na gorąco’. Do tej metody należy wlać około 1 litra octu do bębna pralki i do szufladki na detergenty, a następnie uruchomić program prania na najwyższej temperaturze. Używanie wysokiej temperatury sprawia, że ocet lepiej działa na osady i kamień oraz pozwala na sterylizację bębna.

Ostatecznym etapem jest przeprowadzenie czysto wodnego prania (bez wsadu), aby dokładnie usunąć resztki octu z pralki.

Warto pamiętać, że regularne czyszczenie pralki octem pozwoli uniknąć problemów z zatkaniem filtrów, uszkodzeniem uszczelek czy mechanizmu pralki, a także zapewni nam satysfakcję z korzystania z czystego i efektywnie działającego sprzętu.

Redakcja gridwise.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów z różnych dziedzin technologii i informatyki, którzy każdego dnia dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Naszym celem jest dostarczanie aktualnych informacji, przystępnych analiz oraz praktycznych porad dotyczących najnowszych trendów w branży IT, innowacyjnych technologii, internetu, komputerów i sprzętu, a także RTV i AGD.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wypoziomować pralkę?

Jak wypoziomować pralkę?

5 kwietnia, 2024

Ile prądu zużywa pralka?

Ile prądu zużywa pralka?

5 kwietnia, 2024

Jak wyczyścić pralkę octem?

Jesteś zainteresowany reklamą?