Strona główna
IT
Tutaj jesteś

Gdzie zapisuje się print screen na komputerze?

13 marca, 2024 Gdzie zapisuje się print screen na komputerze?

Print Screen to niezwykle przydatna funkcja dla większości użytkowników komputerów, umożliwiająca szybkie tworzenie zrzutów ekranu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie takie zrzuty ekranu są zapisywane na twoim komputerze? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od systemu operacyjnego, który używasz – Windows, macOS czy Linux. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

Gdzie zapisuje się print screen na komputerze?

Print Screen może być zapisywany w różnych miejscach, a dokładnie miejsce to zależy od wersji twojego systemu operacyjnego oraz oprogramowania, które jest używane do tworzenia screenshotów. W przypadku systemu Windows, jeśli naciskasz klawisz Print Screen na swojej klawiaturze, obraz ekranu jest kopiowany do schowka – specjalnej pamięci w systemie, która przechowuje tymczasowe dane. Aby zapisać obraz, musisz otworzyć program graficzny, na przykład Paint, i wkleić obraz do programu, a następnie zapisać go w wybranym przez siebie miejscu.

Jeśli jednak używasz kombinacji klawiszy Windows + Print Screen, zrzut ekranu zostanie automatycznie zapisany w specjalnym folderze. Sprawa wygląda odrobinę inaczej na Macu – tam zrzuty ekranu są domyślnie zapisywane na pulpicie.

Folder Screenshots – domyślne miejsce zapisu screenshotów

Jeśli używasz systemu Windows 8, Windows 10, lub Windows 11 zapis zrzutów ekranu jest automatyczny w przypadku użycia skrótu Windows + Print Screen. Zrzuty ekranu skompletowane w ten sposób są domyślnie zapisywane w folderze Screenshots, który znajduje się w folderze Obrazy w twoim profilu użytkownika.

Aby przejrzeć te pliki, możesz otworzyć Eksplorator Plików, wybrać ten komputer, wybrać dysk, na którym zainstalowany jest twój system, następnie wybrać Użytkownicy, twoją nazwę użytkownika, a następnie Obrazy i Screenshots. Alternatywnie, możesz również wpisać %userprofile%\Pictures\Screenshots w pasku adresu Eksploratora plików, aby szybko przejść do tego folderu.

W przypadku systemu macOS, Apple zdecydowanie ułatwia dostęp do zrzutów ekranu, domyślnie zapisując je na pulpicie. Każdy screenshot jest zapisywany jak 'Zrzut ekranu [data i czas] .png’, co pomaga w organizacji plików screenshotów.

Na systemie Linux, domyślne zachowanie może różnić się w zależności od dystrybucji i używanego środowiska graficznego. W środowisku GNOME, który jest domyślnym środowiskiem dla wielu popularnych dystrybucji, takich jak Ubuntu i Fedora, print screeny są domyślnie zapisywane w katalogu Obrazy.

Jak zmienić lokalizację zapisu print screen?

Domyślne miejsce zapisu screenshotów może być nieodpowiednie dla twojego stylu pracy lub może po prostu zabierać zbyt dużo miejsca na dysku systemowym. Na szczęście można zmienić lokalizację zapisu print screenów – zarówno w systemie Windows, macOS, jak i Linux.

W systemie Windows, aby zmienić lokalizację zapisu screenshotów, musisz użyć rejestru systemu. Otwórz Edytor rejestru przez wpisanie regedit w polu Wyszukaj. Następnie przejdź do klucza rejestru HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders. Prawokliknij na wpis {B7BEDE81-DF94-4682-A7D8-57A52620B86F} i wybierz Modyfikuj. W polu Danych wartości wpisz ścieżkę do nowego folderu, w którym chcesz zapisywać zrzuty ekranu.

W systemie macOS, zmiana lokalizacji zapisu screenshotów jest trochę prostsza. Wystarczy otworzyć Terminal i wpisać komendę defaults write com.apple.screencapture location, a następnie dodać ścieżkę do folderu, gdzie chcesz zapisywać zrzuty ekranu. Na przykład, jeśli chcesz zapisywać screenshoty w folderze Screenshots na pulpicie, wpisz komendę defaults write com.apple.screencapture location ~/Desktop/Screenshots. Następnie wpisz komendę killall SystemUIServer, aby uruchomić na nowo interfejs użytkownika i zastosować zmiany.

W systemie Linux, zmiana lokalizacji screenshotów zależy od używanego oprogramowania do robienia screenshotów. W przypadku programu Gnome Screenshot, który jest domyślnie instalowany w wielu dystrybucjach, musisz wybrać lokalizację zapisu za każdym razem, gdy robisz screenshot. Można to jednak zmienić, instalując rozszerzenie Gnome Shell o nazwie Screenshot Locations, które pozwala na ustalenie stałej ścieżki zapisu dla screenshotów.

Oczywiście warto pamiętać, że istnieje wiele dodatkowych programów do robienia zrzutów ekranu, które oferują swoje możliwości konfiguracji miejsca zapisu. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Redakcja gridwise.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów z różnych dziedzin technologii i informatyki, którzy każdego dnia dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Naszym celem jest dostarczanie aktualnych informacji, przystępnych analiz oraz praktycznych porad dotyczących najnowszych trendów w branży IT, innowacyjnych technologii, internetu, komputerów i sprzętu, a także RTV i AGD.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest outsourcing IT
Import z Chin - jak zacząć?
Jak dbać o baterię w iphone?

Jesteś zainteresowany reklamą?